Arsanın İmar Durumu Nasıl Öğrenilir?

Yatırım amaçlı alacağınız arsada herhangi bir sorun ile karşılaşmamanız için imar durumuna dikkat etmeniz gerekir. İmar durumu hakkında detaylı bilgiler ya da bir arsanın imar durumunu nereden öğrenebilirim gibi sorular ile karşı karşıya kalıyorsanız bizi takip etmeye devam edin.

Bir arsanın imar durum belgesi bulunur. Böylece imar durum belgesi içerisinde; arsanın ne kadar büyüklükte bir inşaata hakkınız olduğunu, inşa edilecek binaların kaç katlı olacağı ya da ne kadar büyüklükte olacağı, ifraz şartları ve arsa üzerinde bulunan nasıl bir yapılaşma olacağını görebilirsiniz.

Satın almak istediğiniz arsanın imar durumunu öğrenmek için belediyeye bir dilekçe vermeniz gerekir. Verilen bu dilekçe sonrasında kolay bir şekilde imar durumunu öğrenebilirsiniz. Tek sorun arsa size ait değilse ve bilmediğiniz satın almak istediğiniz arsanın imar durumunu öğrenmek çok kolay olmayabilir.

Yeni satın alacağınız arsanın imar durumu bilgisi için kamuya açık olarak göremeyebilirsiniz. Herkese açık olmayan arazinin imar durumu herhangi bir kişiye verilmez. Bu durum ile karşı karşıya kalıyorsanız satın alacağınız arsa sahibinden imar durum belgesini almasını isteyerek öğrenebilirsiniz.

Gayrimenkulünüzün bağlı olduğu belediyeden alacağınız imar durum belgesi içeriğinde ne olduğunu merak ediyorsanız bu madde sizin için oldukça önemlidir.

Sizin için arsanın imar durumu nasıl öğrenilir konusunda arsa üzerinde bir yapılaşma olacağını görebilirsiniz. Yani fiziki ve teknik şartlarını öğrenebilirsiniz. Dolayısıyla arsa içerisinde yer alan kısımda arsanın üzerine ne kadar büyüklükte bir inşaata izin verildiğidir.

Verilen bu bilgilerin yanında arsanıza dikilecek olan binanın yükseklik bilgisi de arsa imar durum belgesi içerisinde yer alır. Ayrıca ifraz şartları ya da tevhid şartlarını da bu belgede bulabilirsiniz. Son olarak arsa imar durum dilekçesinde yer alan noktalardan bir tanesi de terkler olacaktır.

Arsa imar durumunu öğrenmek için de bir bedel ödemeniz gerekecektir. Belediyeye ödeyeceğiniz bu bedel için metrekare başına göre bir fiyat çıkarılır. Buna göre çok rahat bir şekilde arsa imar durum belgesini öğrenebilirsiniz. Diğer Duyurular

Yorumlar

    İsim ve mail adresinizi yazın. E-Posta adresiniz gizli kalacaktır.